Laboratoria Przyszłości

W listopadzie 2021 roku nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości skierowanego do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

W grudniu 2021 roku w ramach programu otrzymaliśmy 60000,00 zł wsparcia finansowego przeznaczonego na zakup sprzętu i materiałów umożliwiających prowadzenie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

 

W ramach przyznanej dotacji szkoła zakupiła wyposażenie obowiązkowe:

  • drukarkę 3D z akcesoriami (z aplikacjami, slicerami, ploterami etc.),
  • mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami,
  • sprzęt audio-wideo do nauki prezentacji swoich osiągnięć,
  • stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

 

W ramach wyposażenia dodatkowego zakupiono sprzęt w celu doposażenia:

  • pracowni gospodarstwa domowego: kuchenkę z piekarnikiem, lodówki, robota wielofunkcyjnego, blender, zestawy garnków, zastawę stołową oraz inny sprzęt drobny, formy do pieczenia ciast,
  • pracowni krawieckiej: maszyny do szycia, maszynę do haftowania, nożyczki
    i miarki krawieckie, zestawy nici,
  • pracowni informatyczno-technicznej: drukarka 3D, roboty, maty edukacyjne, lutownice, zestaw LEGO® Education,
  • studio audio-video: aparat fotograficzny, gimbal, zestaw oświetlenia, mikrofony, dyktafony i głośniki.

 

Zakupiono także  różnorodne przedmioty uatrakcyjniające prowadzenie zajęć technicznych, informatycznych i rozwijających kreatywność, m. in.: pistolety do klejenia na gorąco, takery, pirografy, lutownice, zestawy klocków konstrukcyjnych, laminator biurowy oraz materiały eksploatacyjne do wykorzystywania wyżej wymienionych sprzętów.